Logopeda Rzeszów - Logopeda Przemyśl

  

strona główna - aktualności  


 

Rusza projekt "Szczęśliwe przedszkolaki - program wyrównywania szans w rzeszowskich przedszkolach" ale zajęcia logopedyczne w przedszkolach rozpoczną się dopiero w marcu 2010

30.09.2009

 

W październiku rozpoczyna się realizacja unijnego projektu w rzeszowskich przedszkolach. Pierwszy etap to organizacja projektu  - utworzenie biura projektu, zakup wyposażenia do przedszkoli (w tym  pomocy do zajęć logopedycznych) oraz przetarg, który wyłoni wykonawców projektu (logopedów i rehabilitantów). Kolejny etap to rekrutacja dzieci do udziału w programie. 

Zajęcia w przedszkolach ruszą w marcu 2010

 

O realizacji projektu będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

 

 

Prasa: Gazeta.pl

Dlaczego z programu adresowanego do przedszkolaków, który miał ruszyć w październiku, dzieci skorzystają dopiero w marcu? - dopytują się rodzice. - Wszystko przebiega zgodnie z planem - zapewniają urzędnicy.

Bardzo się ucieszyłam, że w rzeszowskich przedszkolach będzie realizowany program "Szczęśliwe przedszkolaki", bo dodatkowe opłaty za logopedię, gimnastykę korekcyjną i tym podobne zajęcia, urastają do coraz większej sumy obok tej podstawowej opłaty za przedszkole, o luksusach typu tańce i angielski nie wspomnę. Fakt jest taki, że wielu ciężko pracujących rodziców na to nie stać, a uważam, że dzieci powinny mieć równe szanse.

Zwłaszcza że do szkoły idą wcześniej, bo w wieku sześciu lat. Tym bardziej w przedszkolu powinny się wyrównać wszystkie niedociągnięcia, a dzieci w grupie zawsze chętniej ćwiczą. W szkole gimnastyka korekcyjna jest za darmo. Pozwoliłam sobie jeszcze w czasie wakacji dowiedzieć się szczegółów na temat tego programu, dzwoniąc do wydziału oświaty, i usłyszałam, że rusza w październiku. Pomyślałam supersprawa, a tu niespodzianka w przedszkolu. Owszem, program rusza w październiku, ale dzieci skorzystają z niego może od marca. To chyba jakaś parodia. W takim razie co się będzie działo przez kilka ładnych miesięcy? Ja wiem: znów będę bulić za logopedię, gimnastykę korekcyjną i tym podobne zajęcia. Może więc od razu przeniosę dziecko do prywatnego przedszkola, które takie rzeczy ma w pakiecie. Może Waszej "Gazecie" uda się dowiedzieć, dlaczego musimy tak długo czekać. Czyżby tyle trwała biurokracja? - pyta Barbara Bator, Czytelniczka "Gazety".

Na początku sierpnia pisaliśmy na łamach "Gazety" o programie "Szczęśliwe przedszkolaki - program wyrównywania szans w rzeszowskich przedszkolach". Obejmie on swym zasięgiem 36 miejskich placówek, a finansowany jest z Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki". Jego wartość to ponad 2,7 mln zł, z czego wkład miasta wynosi 41 tys. zł. Dzięki tym środkom dla rzeszowskich przedszkoli zostanie kupiony sprzęt do zajęć logopedycznych i rehabilitacyjnych i co najważniejsze - dzieci będą bezpłatnie brały udział w zajęcia ze specjalistami: logopedami i rehabilitantami.

Rzeczywiście, wówczas Ryszard Bieniek, kierownik referatu przygotowującego projekty unijne, z którym rozmawialiśmy, mówił o tym, że projekt rusza w październiku.

Skąd więc opóźnienie, o którym mówią rodzice? - pytamy w urzędzie miasta. - Żadnego opóźnienia nie ma, wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem - zapewnia Beata Bytnar z wydziału edukacji urzędu miasta.

To, że przedszkolaki na razie nie mają zajęć z logopedą ani rehabilitacji, nie oznacza, że program nie ruszył. - W październiku ruszy organizacyjna część projektu, wynika to ściśle z wniosku o dofinansowanie. Do marca musimy utworzyć biuro projektu, kupić wyposażenie do przedszkoli: przyrządy gimnastyczne, rehabilitacyjne oraz pomoce do zajęć logopedycznych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami konieczny będzie przetarg - mówi Bytnar.

Także wykonawcy, czyli logopedzi i rehabilitanci, zostaną wybrani w drodze przetargu. - W grudniu ruszy rekrutacja dzieci do udziału w programie. Na ten miesiąc zaplanowana jest też specjalna konferencja informacyjna dla rodziców. Weźmie w niej udział dwóch prelegentów z dziedziny logopedii i rehabilitacji - wyjaśnia Bytnar.

Rozpoczęcie zajęć poprzedzi też duża akcja promocyjna. - Będą ogłoszenia w prasie, plakaty na mieście i w przedszkolach, powstanie też specjalna strona internetowa - wylicza pracownica wydziału edukacji.

- Na tym etapie, na którym jesteśmy, już niczego nie da się ani zmienić, ani przyspieszyć - słyszymy w urzędzie miasta. Ale takie rozciągnięcie w czasie całej procedury organizacyjnej ma swoje plusy. Bo nawet ewentualne odwołania do przetargów nie zakłócą harmonogramu realizacji projektu.

Program przewiduje po dwie godziny tygodniowo rehabilitacji w każdym przedszkolu i pięć godzin zajęć logopedycznych.

- Będą to zajęcia indywidualne lub grupowe w zależności od potrzeb. Z tym, że dla trzylatków przewidziano zajęcia 15-minutowe, dla czterolatków - 20-minutowe. Starsze dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach trwających do 30 minut - wyjaśnia Bytnar. Co roku powtarzana będzie rekrutacja wśród nowych dzieci przychodzących do przedszkola.

Do końca lutego we wszystkich rzeszowskich przedszkolach zajęcia z logopedii i rehabilitacji prowadzone są na starych zasadach. W tym roku rzeszowskie przedszkola opiekują się mniej więcej 4 tys. dzieci. W ciągu trzech lat trwania programu skorzysta z niego 1,1 tys. dzieci.

 


- powrót -


 

  
  


www.alkomat.com - www.bezpiecznie.com - www.wykrywacze.net - www.outdoor-shop.pl - www.centrum-nawigacji.pl


AKTUALNOŚCI - Logopeda Rzeszów - Logopedia w Rzeszowie